הטיפול באלרגיות לפי רפואת האיורוודה

אלרגיה היא תגובת יתר של מערכת החיסון המכוונת כלפי חומרים לא מזיקים, המצויים באופן רגיל בסביבתנו ואין בהם משום איום וסכנה לגוף ותפקודו התקין. גורמי האלרגיה (הקרויים: אלרגנים) הם בדרך כלל חומרים טבעיים שמקורם בצמחים או בעלי חיים ומצויים באוויר, במזון, במים, וכן בתרופות וחומרים כימיים מסוימים.
האיורוודה טיפלה בהצלחה באנשים עם תופעות אלרגיות עוד לפני שנודעו מושגים כגון תאי-מאסט,  ige וכו’.

מדוע ואיך זה קורה?
לפי האיורוודה, הגורם העמוק של האלרגיה אינו מצוי בחשיפה לאלרגן זה או אחר, אלא בחולשה מסוימת ביכולת ההתנגדות או ההגנה של מע’ החיסון. חולשה זו עלולה להיגרם מכמה סיבות:
אגני (AGNI- אש העיכול), האחראית לעיכול המזון ולמטבוליזם הכללי בגוף אינה מתפקדת כראוי. האלרגנים הם חומרים שהגוף לא מצליח “לעכל”, לאו דווקא ברמת מע’ העיכול. האגני היא “השומר בשער”, ועצם העובדה שאלרגן מסוים הצליח לעורר תגובה מוגזמת עלולה להצביע על חולשה של האגני. הגורמים להחלשות של האגני הם תזונה ואורח חיים לא מתאימים, סטרס, גורמים חיצוניים כגון שינויי מזג אויר ועוד…

אמה (AMA) – חולשה של האגני עלולה להביא להצטברות של חומר שלא עוכל כראוי ואינו מוטמע באופן תקין בגוף. זוהי האמה. מבחינה מערבית המונח הקרוב לתיאור אמה הוא רעלים. האמה נוטה להדבק או להתחבא ברקמות השונות ועלולה לחסום ערוצים שונים בגוף. רובן ככולן של המחלות, לפי האיורוודה, מתחילות במהלך זה של חולשת האגני שמובילה להצטברות של אמה. בהקשר של אלרגיות, היות והגוף (מע’ החיסון) עסוק בנסיון להפטר מאמה ומשקיע בכך אנרגיה, קשה לו להתמודד עם אתגרים נוספים הבאים מבחוץ כגון אבק, פולן וכו’ או מבפנים כגון עיכול של מזונות מסוימים. כמו-כן, התגובה המוגזמת של מע’ החיסון הקיימת באלרגיה, עשויה להיות נסיון של הגוף לסלק אמה החבויה בעומק הרקמות, או אמה ש”עלתה לפני השטח” עקב נסיבות מסוימות כגון בוא האביב או חשיפה לאלרגן מסוים.

ערעור או החרפה של הדושות (DOSHA)– בעונת האביב לדוגמא, לאחר שנאגרה במהלך חודשי החורף, הדושה קאפה (KAPHA) המורכבת מיסודות המים והאדמה נהיית נוזלית, מגבירה את הליחה והנוזליות בגוף ולכך עלולה להחליש את אש העיכול. מסיבה זו אנשים רבים סובלים מאלרגיות בעונת האביב. יחד עם זאת יש לציין שכל אחת מהדושות עלולה לגרום לאלרגיה, ומופע האלרגיה יהיה בד”כ בהתאם לדושה המוגברת.

חולשה של אוג’ס (OJAS)– אוג’ס הוא הסארה, התמצית (ESSENCE) של רקמות הגוף (דהטוס). למרות שממוקם בלב, הוא שוכן בכל הגוף ושולט (מסדיר) את פעילויות הגוף. האוג’ס, הוא מעין “נוזל החיים” המעניק לגוף את חוסנו ובריאותו. מחד מעניק כח פיזי ואנרגיה. ומאידך מספק לגוף כח התנגדות, יכולת חיסונית. אספקט זה של האוג’ס נקרא וויאדהי קשמטבה והוא קשור בקשר הדוק למע’ החיסון של הגוף ולתפקודה. האוג’ס יכול להשחק ולהחלש ע”י מצבים רגשיים כגון דאגה ממושכת, או ע”י פעילות מינית מוגזמת, או מחסור בשינה ומנוחה.

איך מטפלים?
הטיפול באיורוודה הוא ספציפי לכל אדם ולכן אין קו טיפולי אחיד וברור לכל מקרי האלרגיה. מה גם שמופעי האלרגיה וסיבתם משתנה מאוד מאדם לאדם. אעפ”י כן, ברוב המקרים  ידרש תחילה חיזוק של האגני, כח העיכול וכן סילוק של אמה או דושה עודפת. בשלב השני ינתן טיפול ראסאינה (RASAYANA) , שמטרתו חיזוק האוג’ס והאברים השונים, כך שהאלרגיה לא תחזור.:
טיפולי ניקוי ופאנצ’ה קרמה- טיפולים כגון וירצ’נה (שלשול תרפויטי) או ואמנה (הקאה) מסלקים את הדושה העודפת ואת האמה אפילו מהרקמות העמוקות והחבויות ביותר בגוף. אלה טיפולים עוצמתיים ביותר הדורשים הכנה ממושכת והתאוששות ולכן לא לכל האנשים יהיו רלוונטיים. ניתן גם לעשות ניקוי פשוט יותר כגון שבוע של תזונה המורכבת מאורז, עדשי מאש וירקות מבושלים.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][us_separator][vc_column_text]

טיפול נאסיה (NASYA)  – הנאסיה היא אחת מטיפולי הפנצ’ה קרמה. הזלפה של שמן רפואי רקוח לנחיריים כגון אנו טאיל (ANU TAIL) או שמן ג’ינג’ר עשוי להועיל במקרים רבים של אלרגיות נשימתיות כגון ריניטיס, hay fever. החדרת השמן מתבצעת לאחר עיסוי נמרץ של אזור הפנים ויזוע מקומי. אפילו מריחת פנים הנחיריים בשמן שומשום חמים עשויה להועיל היות והדבר מרגיע את הגירוי ומחזק את התנגדות רקמת רירית האף נגד גורמי האלרגיה.
ניקוי אביב או ניקוי כבד– לתיפקוד הכבד חשיבות רבה בהווצרות של אלרגיות, מכיוון שבו מתבצע ניטרול הרעלים, ניקוי הדם (אלרגיות עוריות), והוא נחשב למושב של ה”אגני”. תיפקוד תקין של הכבד משמעו חיסוניות רבה יותר. לניקוי הכבד משתמשים באופן מסורתי בצמחים מרים, ושילוב של ירקות ירוקים בתזונת הניקוי. הטעם המר מטהר את הדם והכבד ומחזק את אש העיכול.

תזונה– על התזונה להיות ברובה חמה, קלה לעיכול ומבושלת, על מנת לתמוך באגני ולמנוע הווצרות של אמה או החרפה של הקאפה. ארוחת הצהריים היא הארוחה המרכזית. בערב מומלץ מרק חם או תבשיל. יש להקפיד על זמני ארוחות מסודרים ולא לאכול בשעות הלילה. אין לאכול לפני שהארוחה הקודמת עוכלה. מומלץ ללעוס פיסה קטנה של ג’ינג’ר טרי בליווי קורט מלח סלעים ומעט מיץ לימון לפני הארוחות. אין לשתות מים קרים לאורך היום אלא רק מים חמימים או פושרים. מומלץ לשלב במתינות תבלינים כגון כורכום, ג’ינג’ר יבש, כמון, כוסברה, פלפל שחור. יש להפחית צריכת מוצרים מהחי וביחוד בשר אדום, יוגורט וגבינות.

אורח חיים– לסובלים מאלרגיות נשימתיות מומלץ לבוש חם וכיסוי של אזור הצוואר האזנייים והראש בצעיף או כובע. יש להמנע מעודף שינה, שנת יום ושינה מיד לאחר האוכל. כמו כן יש להמנע מעודף פעילות גופנית ומינית ומצד שני ממחסור מוחלט בפעילות כלשהי. יש להמנע מחשיפה לרוחות, קור, מזגנים. וכמובן  המנעות ממצבי סטרס והקדשת זמן להרפייה, מדיטציה ושהיה בחיק הטבע.

צמחי מרפא- כורכום (curcuma longa)- אחד מצמחי המרפא החשובים לטיפול באלרגיות. מטהר  את הדם והכבד, אנטי דלקתי ותומך במע’ הנשימה. על כן עובד על כל מוקדי היווצרות האלרגיה בין אם מדובר באלרגיה עם ביטוי עורי או נשימתי. ניתן לקחת אותו בתור אבקה, או כמוסות. לטיפול בבעיות נשימה מומלץ להרתיח חצי כפית כורכום וקורט פלפל שחור או פיפאלי בכוס חלב חם ולשתות מיד.
אשווגנדה (witania somniferra)- צמח שכל חלקיו רעילים מלבד השורש. גדל גם בארץ. השורש מיובש ונטחן. ניתן לקחת בתור מרתח או אבקה. האשווגנדה מחזקת את המערכת החיסונית, האוג’ס ויכולת העמידות של הגוף. בעלת השפעה מיטיבה על מערכת הנשימה העליונה, מרגיעה את מע’ העצבים ותורמת לשינה טובה.
גודוצ’י (tinospora cordifollia)- ייחודו של צמח זה היא העובדה שלמרות טעמו המר השפעתו הסופית היא מזינה ומחזקת. כלומר, מנקה כבד ודם אך במקביל הוא מגביר את האוג’ס ומרגיע את שלושת הדושות. תכונות אלה הופכות אותו לצמח חשוב כאשר מדובר באלרגיות. לא בכדי הוא נקרא בסנסקריט אמריט (נקטר).
פיפאלי (piper longum)- סוג של פלפל שחור מעודן ומוארך בצורתו. בעל טעם חריף קל אך אינו מייבש ובעל אפקט בונה ומחזק. מצוין לכיוח וחיזוק מע’ הנשימה בד”כ נלקח עם דבש. שילובו ביחד עם ג’ינג’ר יבש ופלפל שחור יוצר פורמולה מצוינת למע’ הנשימה, העיכול ושריפת רעלים הנקראת טריקטו (שלושת החריפים).

כותב המאמר: גל רוטמן, מטפל איורוודי בכיר, מטפל באפיתרפיה (ריפוי בעזרת מוצרי כוורת)

בכל בעיה רפואית יש להתייעץ עם מטפל איורוודי מוסמך, אין לראות באמור לעיל המלצה או טיפול כלשהו

שיתוף המאמר

רשתות חברתיות

כתבות נוספות

הרשמי לניוזלטר שלנו!

וקבלו 10% הנחה לקנייה הראשונה
עגלת קניות0
אין מוצרים בעגלה
0

הצטרפי לקהילה של תמרה

והתפנקי בקנייה הראשונה שלך עם 10% הנחה

*ללא כפל מבצעים

איזה כיף הנה הקוד קופון שלך!

למימוש יש להזין בעגלה

LOVE10

*ללא כפל מבצעים